Elkeni sõnul näitab Euroopa Keskpika Ilmaennustuskeskuse prognoos võimalust, et 8. novembri paiku tuleb jälle tormi mõõtu tuul, kuid nii pika aja peale on ilmaprognoosid seni üsna ebatäpsed.

"Tormid tekivad suuremastaabiliste õhuvoolude ebastabiilsuse tõttu, seetõttu selline tormi tekkimise „jõnks“ ei ole täpselt ennustatav," rääkis Elken. Ta lisas, et väike muutus tormi tekkimise ajas või asukohas tekitab tormi hilisemas käitumises suuri erinevusi.

Professori sõnul tekivad Euroopasse jõudvad tormid enamasti Põhja-Atlandil. Juba tekkinud torme ja muid atmosfäärinähtusi saab lühikese aja peale ennustada masinprognoosimise abil, kuni kümme päeva ette.

"Tehtud prognoose korrigeeritakse aja kulgedes uute vaatlusandmetega, nii et ühe päeva peale ette arvutatud prognoos on juba väga täpne, ühegi kogemusel põhineva meetodiga pole võimalik sellist täpsust saada," rääkis professor. "Mis juhtub ilmaga kahe nädala pärast, pole praegu võimalik kellaajaliselt prognoosida ning selline ennustus kuulub juba tõenäosusliku ennustuse ehk peaaegu et kohvipaksu pealt vaatamise valdkonda."

Simone on võrreldav Gudruniga

Elkeni sõnul on praegu veel vara teha tormist Simone, nagu rootslased teda nimetavad, kokkuvõtteid.

"Tuule tugevus oli kohati erakordselt suur, Läänemere piirkonnas eriti Taanis ja Rootsi lõunarannikul," tõdes professor. "Eestisse jõudes oli torm prognoosi kohaselt pisut vaibunud, kui torm jõudis merelt sisemaale, kahanes tuule kiirus veelgi."

Tsükloni kese liikus kirde-ida suunas Soome kohal nagu 2005. aasta torm Gudrun. Seetõttu Põhja-Eestis, mis jäi tsükloni keskmele lähemale, olid tuuled nõrgemad kui Lõuna-Eestis, mis jäi tsükloni maksimaalsete tuulte kiiruste vööndisse.

Tormi trajektoori ning tuulte kiiruste mõttes ongi Simone võrreldav Gudruniga, esmapilgul tunduvad sarnased ka maismaal tekkinud kahjud – elektrikatkestused, puude murdumised, ehitiste kahjustused.

Võrreldes 2005. aastaga jäi meretaseme tormitõus mõõdukaks – Pärnus mõõdeti kell 8:00 maksimaalseks veetõusuks 150 cm, enam-vähem nii nagu ennustasid ka masinprognoosid.