Eile Heltermaal mõõdetud 9,7 kraadi kohta kirjutasime, et see oli vähemalt viimase kümne aasta soojarekord, ja sama kehtib ka tänase rekordi kohta, mis eilse ületas.

Kui eile oli Heltermaa jaam Eestis ainus, kus üheksa kraadi piir ületatud sai, siis täna oli üle üheksa kraadi sooja lisaks Mehikoormale veel ka Kundas ja Toila-Orus, kus mõõdeti 9,1 kraadi sooja.

Lähipäevil rohkem soojarekordeid ilmselt oodata pole. Riigi ilmateenistuse valvesünoptik ütles Delfile, et homme läheb ilm juba jahedamaks ja pilvisemaks, kuna põhja pool olev madalrõhkkond hakkab võimust võtma ja meile läheneb sealne külm õhk.

"Päeviti on taevas rohkem pilves ja kuna päikest on vähem näha ja õhumass on jahedam, siis päevane maksimaalne temperatuur jääb alates homsest 2–3 kraadi lähedale," rääkis sünoptik.

Selle talve külmarekord oli vähem kui viie nädala eest, 7. jaanuari öösel Väike-Maarjas, kus mõõdeti 20,7 külmakraadi. Sellele eelnev selle talve külmarekord mõõdeti 2. detsembril samuti Väike-Maarjas, tookord registreeriti seal -18,3 kraadi.

Ilmateenistuse kodulehe andmete järgi mõõdeti eelmisel aastal veebruari õhutemperatuuri maksimum Viljandis, kus oli 24. veebruaril 8,9 kraadi sooja, 2013. aastal oli sel kuul sooja kõige rohkem 7,5 kraadi Heltermaal ja 2012. aastal 6,4 kraadi Virtsus. Erinevalt eilsest ja tänasest on need maksimumid kõik mõõdetud kuu lõpu poole.

Ilmateenistuse kuukokkuvõtete andmed kodulehel ulatuvad kümne aasta taha ning nende aastate jooksul mõõdetud veebruari maksimaalsed soojakraadid tänasele maksimumile ligi ei saa. Pigem võib viimase kümne aasta kohta öelda, et mida väiksem aastanumber, seda väiksem soojarekord veebruaris.

Ilmateenistuse absoluutse maksimaalse õhutemperatuuri tabeli (1981–2010) järgi saab öelda, et nende aastate jooksul on absoluutne maksimum mõõdetud Võrus, kus on veebruaris kirja saanud suisa 12,4 kraadi sooja. Võrule järgnevad ses soojarekordi tabelis Tiirikoja 11,9, Türi 11,3, Kunda ja Kuusiku 11,1, Valga 10,9, Jõhvi 10,6 ja Viljandi ja Väike-Maarja 10,5 soojakraadiga.