Homme saab Eesti ilma kujundajaks ühelt poolt Venemaale koonduv kõrgrõhuala (nimeks ANGELIKA), mille lääneserva mööda saabub meile Lõuna-Euroopast külma õhku, teatas Ilmateenistus Facebookis.

Samal ajal laieneb Norra merelt üle Põhja-Euroopa väga aktiivne madalrõhkkond (nimeks DIETER), mis muudab ilma Läänemere ümbruses tormiseks.

Kulminatsioon peaks saabuma homme õhtu poole: avamerel on oodata siis lõunatuule iile kuni 30 m/s ning laineid, mis võivad kerkida üle 6 m. Veetaseme ohtlikuks tõusuks pole lõunatuul soodne, kuid tõstab meie läänerannal merevee 50 kuni 70 cm keskmisest kõrgemale.

Valdav Eesti ilm on homme kahe võimsa rõhu piiril veel sajuta, kuid mõõdukate miinuskraadidega ja väga tuuline: sisealadel ulatuvad puhangud 15-17, rannikul 22-25 m/s, saarte läänerannal pole välistatud ka 30 m/s.

Neljapäeval levib ühes merelt saabuva madalrõhulohuga lumesadu üle terve maa ning tugeva tuule tõttu on ilm tuisune. Eesti lääneservas läheb päeval sadu mitmel pool üle lörtsiks ja vihmaks ning teedele tekib jäide. Tuul hakkab hommikul vähehaaval nõrgenema.

Ilmateenistuse nädalaprognoos näitab aga järgmist:

Kolmapäeva öösel tekib Norra edelaranniku lähedal uus aktiivne madalrõhkkond, selle kese liigub päeval Oslo kohale. Süvenev tsüklon laieneb üle Skandinaavia ja Läänemere. Lõuna- ja kagutuul tugevneb puhanguti 15, rannikul 20 m/s, õhtu poole jätkub tugevnemine ning sisemaal võib olla puhanguid 18, saartel ja rannikul kuni 25 m/s. Suurt sadu veel ei tule, vaid üksikutes kohtades võib veidi lund sadada. Õhutemperatuur on öösel Eesti lääneservas -2..-6, Kesk- ja Ida-Eestis -7..-10, päeval -2..-7°C.

Neljapäeval liigub tsüklon edasi Botnia lahe keskosa suunas ja selle serv laieneb üle Läänemere ning toob meile lund ja tuisku, sest lõunakaare tuul on väga tugev. Öösel ulatub lõuna- ja kagutuul puhanguti 18, rannikul 25 m/s, päeva jooksul tuul veidi nõrgeneb . Saartel võib päeval lume ja lörtsi sekka ka vihma tulla. On jäiteoht. Õhutemperatuur on öösel saartel ja läänerannikul 0..-2, mandri sisealadel -4..-8, päeval on 0..-5°C.

Reedel Botnia kohale jõudnud osatsüklon nõrgeneb, uus osatsüklon tekib Taani kohal. Süsteemi idapoolses servas on Läänemere ääres pehme talveilm. Vahete-vahel sajab lund ja lörtsi, saartel ka vihma. Püsib jäiteoht! Puhub nõrgenev lõuna- ja edelatuul . Õhutemperatuur on öösel -2..-6, Lääne-Eesti rannikualadel kuni +1, päeval -1..+2°C.

Laupäeval Läänemere ümbruses olev madalrõhuala nõrgeneb . Meil sajab siin-seal lund ja lörtsi. Puhub nõrk või mõõdukas lõunakaare tuul. Õhutemperatuur on öösel 0..-5, päeval -1..+2°C.

Pühapäeval jääb hääbuv madalrõhuvöönd Läänemere ümbrusse püsima .Siin-seal sajab vähest lund Tuul on nõrk ja pöördub idakaarde. Õhutemperatuur on öösel -2..-6, sisemaal langeb kohati -10°C ümbrusse, päeval -2..-5°C.

Esmaspäeval ja teisipäeval võib Skandinaavial tekkida uus kõrgrõhukese. Sel juhul pöördub meil tuul mõneks ajaks kirdesse ja talveilm jääb püsima. Lund võib sadada peamiselt rannikul. Õhutemperatuur on öösel -3..-8, sisemaal kohati -12, päeval -2..-7°C.