Hea uudis suusasõpradele: ilm läheb taas külmemaks, oodata on lumelisa

 (28)
Talv
TalvFoto: Rauno Volmar

Ilmateenistuse prognoosi kohaselt läheb ilm nädala teisest poolest taas külmemaks ja vahepeal sulama kippunud lumikate peaks samuti lisa saama.

Homme läheneb lõuna poolt uus madalrõhkkond ja jõuab päevaks Leedu-Läti idapiiri taha ning selle serva mööda kandub vastu hommikut Eesti kagunurka pilveala ja laieneb päevaks üle Eesti. Aeg-ajalt sajab lund ja lörtsi, äärmises idaservas päeval sekka ka vihma. Tuul pöördub põhja ja kirdesse ning tugevneb. Õhutemperatuur on öösel -4 kuni +1, päeval -1 kuni +2 kraadi.

Kolmapäeval liigub madalrõhkkond Eesti idapiiri taha Venemaale ja selle servas sajab meil aeg-ajalt lund ja lörtsi, kohati sekka ka vihma. Tuul puhub öösel põhjakaarest ja on veel tugev, päeval pöördub läänekaarde ja nõrgeneb. Õhutemperatuur on ööpäeva jooksul enamasti -1 kuni +1 kraadi piires.

Neljapäeval madalrõhkkond nõrgeneb, aga jääb vööndina Eestit katma. Vahetevahel sajab kohati kerget lund. Tuul on nõrk ja valdavalt läänekaarest. Õhutemperatuur on öösel 0 kuni -4, päeval 0 kuni -2, meremõjuga rannikul on ööpäevaringselt 0 kuni +1 kraadi piires. Õhtuks lisandub külma ja algab järsem õhutemperatuuri langus.

Reede öö on nõrgas madalrõhuväljas kohatise kerge lume ja nõrga põhjakaare tuulega. Õhutemperatuur on -2 kuni -8, sisemaal selgineva taeva all langeb -10 kraadi ümbrusse. Päevaks jõuab Balti riikide idapiiri taha uus madalrõhkkond, mis toob meile lund lisaks. Puhub mõõdukas põhjakaare tuul. Õhutemperatuur on 0 kuni -5 kraadi.

Laupäeval liigub madalrõhkkond Eesti kohale ja jääb ka pühapäevaks Balti riikide kohale tiirlema. Aeg-ajalt sajab lund. Tuule suund ja kiirus varieerub kahe ööpäeva jooksul suures ulatuses ja ilmateenistus täpsustab seda järgnevatel päevadel. Õhutemperatuur on laupäeval ööpäevaringselt -1 kuni -5, ööl vastu pühapäeva langeb -4 kuni -9 kraadini, selgineva taeva all -10 kraadist madalamale, päeval on -2 kuni -7 kraadi.

Esmaspäeva öö on madalrõhkkonna servas kerge lume ja mõõduka põhjakaare tuulega. Päeval tõusva õhurõhu foonil jääb sadusid vähemaks. Tuul pöördub läänekaarde. Õhutemperatuur on öösel -5 kuni -9 kraadi, selgineva taeva all langeb alla -10 kraadi, päeval -1 kuni -6 kraadi.

Kõige enam lund on Kagu-Eestis

Viimase aja soojad ilmad on märgatavalt lumekihi paksust kahandanud ja saartel lund sisuliselt pole. Harju- ja Raplamaal on lund 3-6 cm jagu. Lumeolud on paremad Ida-Virumaal, kus lumekihi paksus on 21 cm, ja Eesti kagunurgas Haanja kandis, kus lund on koguni 25 cm.