Ilmajaam: novembri alguses on oodata torme, kuni kümme külmakraadi ja lumikatet sisemaal

 (2)
Talv Miila külas
Foto: Madis Veltman

Novembri esimesel poolel on valdavaks talvine ilm. Eesti jääb Läänemere õhuruumi jõudvate aktiivsete tsüklonite külmemasse serva ning enamasti sajab lund ja lörtsi.

Idakaare tuul paisub aeg-ajalt tormiks. Madalrõhkkondade möödumisel saabub meile Skandinaaviast ja Soomest järjest külmemat õhku ja ilm on talvine, sisemaal tekib lumikate. Õhutemperatuur on valdavalt miinuspoolel ja üksikutel selgematel öödel võib külma olla kohati enam kui 10 kraadi.

Kuu keskpaiku muutub tsüklonaalne tegevus Atlandil aktiivseks ja madalrõhkkonnad tungivad üle Skandinaavia edasi itta. Läänemere ümbruses pöördub õhuvool lõunasse ja edelasse ning saabuv soojem õhumass muudab saju vesiseks. Kui sooja sissetung on jõuline ja vihmasajud tihedad, siis on väga tõenäoline, et kujunenud lumikate sulab.

Kuu teisel poolel teevad ilma peamiselt Skandinaaviast itta liikuvad madalrõhkkonnad. Ilm on heitlikum – valdavaks saab edelavoolus saabuv soe, mille sekka tungib ka lühiajalisi külmalaineid.

Tervikuna on kuu keskmine õhutemperatuur normilähedane (norm -0,3 kuni neli kraadi). Sademeid on normist enam (norm 51 kuni 79 mm).