Ilmateenistus andis teise taseme hoiatuse: mandrile jõuavad tugevad äikesevihmad, välistatud pole tromb

 (119)
Ootame fotosid äärmuslikest ilmastikuoludest aadressil vihje@delfi.ee
Äike täna hommikul
Foto on illustreeriv.Foto: Jüri Voit

Riigi ilmateenistus hoiatab tervet Eestit läheneva äikesetormi eest. Mandri-Eestis on oodata tugevaid tuulehooge, rahet ning püsib ka trombi tekkimise oht.

Riigi ilmateenistuse andmetel on pärastlõunaks oodata Lääne-Eesti saartel äikest, tugevat vihmasadu ning kiireid tuulepuhanguid. Õhtu saabudes levivad äikesevihmad üle Eesti läänest itta. Äiksega kaasnevaid vihmahooge hinnatakse tugevaks – 12 tunni jooksul oodatakse 30 mm või enam sademeid. Üle Eesti püsib kiirete pilvealuste tuulepuhangute (20-25 m/s) ning ka rahe oht. Ilmateenistus ei välista trombi tekke võimalust.

Eesti Ilmateenistuse hoiatuste kaart Foto: kuvatõmmis Riigi Ilmateenistuse lehelt
Eesti Ilmateenistuse hoiatuste kaardi tähised Foto: kuvatõmmis Riigi Ilmateenistuse lehelt
Seotud lood:

Soome Ilmateenistuse meteoroloog Jari Tuovinen ennustab Soomele pärastlõunal samuti kasvavat tormiohtu – iseäranis valvas tuleb olla Uusimaal, Kymenlaaksol ja Lõuna-Karjalas (ehk Soome kaguosas ja lõunarannikul).

Meteoroloogi sõnul on torm tulnud üle Läänemere Poolast, kus temperatuur tõusis üle 30 kraadi ning sadas kuni 6-sentimeetriseid raheteri. Tormise ilma tõttu on Poolas murdunud ka palju puid. „Sellist temperatuuri meile ei tule ega ka päris sellist riski- ja ohutaset,“ sõnab Tuovinen Ilta-Sanomatile, leevendades inimeste kartusi. Õhtuks lubatakse Soomes tuult, mille kiiruseks prognoositakse kuni 25 meetrit sekundis.
Soome meteoroloogide kaardil on näha, et torm katab ka Eestit.

Poolas sadanud anomaalsete 5-6 sentimeetriste raheterade esinemine Eestis on harv juhus. Ilmateenistuse sünoptikud ei usu, et tänane oodatav rahesadu sellised mõõtmed võtab.

Suurim Eesti ilmajaamades registreeritud rahetera on 5-sentimeetri suuruse läbimõõduga ning pärineb aastast 1998. Kõige suurem mitteametlikult mõõdetud tulemus pärineb aga uue aastatuhande algusest, mil 2000. aastal leiti Piibumäelt 9-sentimeetrise läbimõõduga rahetera.

Päästeamet: Jälgige ilma ja ärge võtke liigseid riske väljas liikumisel
Soovitame kindlasti jälgida ilma ning ilmastikuolude tõsisel muutumisel võimalusel väljas mitte liikuda. Liigeldes olge tähelepanelikud, sest tugev tuul võib murda puid, mis sõiduteedele kukuvad.

Päästeameti soovitused:

Enne äikest

· Paigalda kodule piksekaitsesüsteem. See on eriti vajalik nendel hoonetel, millel on plekk-katus, harjaplekk või metallkonstruktsioonid, mis tõmbavad välku ligi. Samuti on see vajalik kõrgemal kohal asuvatel majadel.
· Televiisoriantennid peavad olema maandatud.
· Võta hoone peakaitsmest vool välja. Kui see pole võimalik, siis lülita välja elektriseadmed, ning tõmba pistikud seinast välja.
· Eemaldu veekogudest.
· Veendu, et lahtised ja lenduvad esemed (aiamööbel, telgid jne) on turvalises kohas või tugevalt kinnitatud. Vii kergemad esemed siseruumidesse.

Äikese ajal

· Ära ava veekraani. Vesi on hea elektrijuht.
· Ära tee ahju ega pliidi alla tuld. Laetud osakesed suitsus toimivad piksevardana.
· Ära varju üksikute puude, metallmastide ega -aedade lähedale. Välgutabamuse võimalus on seal suurem.
· Äikese ja halva nähtavuse korral ole autoga sõites ettevaatlik, paduvihma ja rahe ajal peatu maantee serval.
· Kui maja asub lagedal või mäekupli peal, siis sulge aknad ja uksed ning ära viibi äikese ajal akende all.
· Ära räägi võrgutelefoniga (võib põhjustada elektri- või akustilise šoki).
· Selgita lastele, et ohtlik ei ole müristamine, vaid välk.

Õnnetustest teata kohe telefonil 112.

Hea lugeja, kui pildistad või filmid oma kodukohas äärmuslikke ilmastikuolusid, jaga fotosid ja videoid meiega aadressil vihje@delfi.ee!