Oktoobri keskel on oodata lörtsi ja lund

 (11)
Sügis kadriorus
Foto: Martin Dremljuga

Oktoober tõotab tulla tavapärasest soojem ja kuivem, ent kuu keskel on oodata lörtsi ja lund.

Oktoobri esimesel poolel määrab ilma Skandinaavia kohal püsiv kõrgrõhuala, mida lõuna poolt õõnestavad madalrõhkkonnad. kirjutab ilmateenistus oma kuuprognoosis. Eesti jääb nende kahe piirialale.

Kuu esimesel kolmandikul puhub valdavalt tugev kirde- ja idatuul, edasi pöördub tuul enam lõunakaarde. Vihma sajab harva ja kohati. Õhutemperatuur jääb tavapärasest veidi madalamaks. Oktoobrikuu keskpaiku on oodata korraks loodevoolus saabuvat tsüklonit. Tuul pöördub läänekaarde, hiljem põhja ning lisaks tihedamale vihmasajule võib lühiajaliselt sadada ka veidi lörtsi ja lund.

Pärast 20. kuupäeva tugevneb lühiajaliselt uuesti kuivema ilmaga kõrgrõhuala, misjärel jõuab Atlandilt Põhja-Euroopasse madalrõhkkond. Õhuvool pöördub lõunasse ja temperatuur tõuseb. Üksnes Kirde-Eesti võib jääda Põhja-Venemaa kõrgrõhuala meelevalda ja siis sajab kahe rõhuala piiril kuu lõpuveerandis lund.

Kuu keskmine õhutemperatuur tuleb normi lähedane või veidi kõrgem (norm 5,2..8,6°C ). Sademeid on normi piires või veidi vähem (norm 64..87 mm).