OTSEBLOGI, VIDEO JA FOTOD | Eestit räsisid tugevad tormituuled. Terve Võru linn jäi elektrita. Osa koole on kahjude tõttu täna suletud; häiritud on piiriületus Luhamaa piiripunktis

 (290)
Jaga fotosid tormist aadressil vihje@delfi.ee!

Eelkõige Saaremaad ja Lõuna-Eestit räsinud tugev torm jättis elektrita kümned tuhanded majapidamised, sealhulgas oli vooluta kogu Võru linn. Torm murdis mitmel pool Eestis puid elektriliinidele ja autoteedele ning lõhkus hoonete katuseid. Tagajärgedega tuleb tegeleda täna.

Erakordselt tugevad tormituuled tekitasid Saaremaal, Pärnumaal, Viljandimaal ja Lõuna-Eestis ulatuslikult elektririkkeid. Kella 17.15 seisuga oli vooluta kokku 60 000 majapidamist.

Kella 00.30 paiku oli vooluta ligi 40 000 majapidamist.

Võru oli elektri ja veeta

Eile kell 16.32 lülitusid Eleringi Võru alajamas välja mitu elektriliini ja linn jäi elektrivarustuseta.

Esialgse info kohaselt oli Võru alajaama seadmetele lennanud alajaama juhtimishoone plekk-katuse tükid ning osa alajaama seadmetest sai kannatada.

Elering puhastas mõne tunniga alajaama selle osa sinna lennanud katusedetailidest ning asus seejärel seda osa alajaamast pingestama. Vooluta jäämise tõttu jäid Võru elanikud ka veeta. Kell 23.37 said paljud võrulased elektri tagasi.

Täna hommikul käivad Võru alajaamas koristustööd.

Kohapeal viibiva Delfi piltniku sõnul asjatab alajaama juures kümmekond inimest, äralennanud soojustuse tükke leidub igal pool, puude ja põõsaste küljes. Droonifotodel paistvad valged täpid ilmestavad, kui palju seda lendu läks.

Seotud lood:

Fotograafi sõnul läks hästi alajaama kõrval oleval kortermajal. Kui tuul oleks teise nurga alt olnud, oleks võinud alajaama küljest lahti murdunud plekk lennata kortermaja fassaadile ja akendesse, nentis ta.

Torm Saaremaal ja Lõuna-Eestis
Otepää Sihva vald on jätkuvalt elektrita, mistõttu on suletud ka Pühajärve põhikool. "Vaatamata korduvatele helistamistele Elektrilevisse, ei ole suudetud isegi rikete kaardile kanda," nentis Sihva külavanem Heikki Kikkas. Ta lisas, et samuti on vooluta kohalikud ettevõtted.
https://www.facebook.com/riigiinfosysteemiamet/posts/2370144879763475&width=500
Luunjas kortermajas tegutsev Kavastu Algkool-Lasteaed jäi eilses tormis katuseta. Täna on kool ja lasteaed suletud, nemad koos viimasel korrusel elavate inimestega on endiselt katuseta. Koolist öeldi, et täna käivad kohapeal koristustööd ja peagi antakse ekspertiishinnang. Alles siis selgub, millal kool ja lasteaed taas tegutseda saavad.
Võru vallas ei alustatud täna hommikul õppetööga Puiga Põhikoolis, Kääpa Põhikoolis, Osula Põhikoolis ja Puiga lasteaias Siilike. Osula koolis on nüüdseks vesi ja elekter olemas. "Kriitiline olukord oli Kääpa sotsiaalkeskuses ning Sõmerpalu hooldekodus, kuid mõlematel objektidel on nüüdseks vesi olemas. Elektrit ei ole meile teadaolevalt veel Otsa sotsiaalmajas ja Otsa raamatukogu laenutuspunktis," sõnas Võru vallavalitsuse avalike suhete spetsialist Lisanna Elm.
https://maaleht.delfi.ee/news/maaleht/uudised/elektrilevi-kriitilistes-piirkondades-kulub-tormikahjude-taastamisele-mitmeid-paevi?id=87889315
Delfi piltniku sõnul oli Võrumaale sõites selge, et eile möllas korralik torm. "Maantee ääres pole ma nii palju puid maas näinud," nentis ta.
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/internetiuhendus-katkes-piiriuletus-luhamaa-piiripunkti-kaudu-on-hairitud?id=87889425
Eile tormis räsida saanud Võru alajaamas käivad täna koristustööd - lendu läinud soojustuse tükke leidub igal pool, kuhu vaatad. Delfi piltniku sõnul asjatab alajaama juures kümmekond inimest. Vaata, mis seis Võrus praegu on: https://g1.nh.ee/dgs/loader.php#id=252713
Ajakirjanik ja kirjanik Triin Tammert kirjeldab eilset tormiõhtut Võrus: "Selleks ajaks, kui kesköö paiku elektriühendus taastus, olime me igatahes jõudnud päris põhjalikult arutada erinevaid "what if" stsenaariume ja igaühe kodu varustatuse taset. Mõnel meist on priimus, aga gaasi peaks varuma. Puuküttega ahjud-kaminad ja kaevud läksid hinda, järved ka! Ja minu ostunimekirja väike raadio ja patareid. Viieliitrine täis veekanister, mõned purgisupid, küünlaid ja tikke on mu kodu(de)s nagunii, pealampe, tulemasinaid ja muud eelmainitut võiks igatahes rohkemgi olla, nentisin." Loe värvikat kirjeldust edasi siit: https://triinkatariina.blogspot.com/2019/10/vaike-puhapaevane-kriisioppus-vorus.html?m=1
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/elering-taastas-tormis-kahjustatud-voru-alajaamas-elektrivarustuse-enne-keskood?id=87887287
Elering teatas äsja pressiteate vahendusel, et üks Võru alajaama kahest sektsioonist õnnestus pingestada kell 23.19, mis võimaldas Eleringi poolt taastada elektrivarustuse suures osas Võru linnast. Esmaspäeval jätkab Elering Võru alajaama seadmete ülevaatust ja korrastamist, et taastada kogu alajaama töö. Elering vabandab klientide ees tekkinud ebamugavuste pärast.
Täna enne kella 8 olid kõige kriitilisemad piirkonnad Viljandimaa, Võrumaa ja Põlvamaa. Hetkeseisuga on Viljandi vallas elektririkkest mõjutatud pea 2000 inimest, Võru vallas 1269 ja Põlva vallas 1716 inimest.
Praeguse seisuga on rikkelisi katkestusi 31 184.
Möödunud nädalavahetusel reageerisid päästjad Ida- Virumaal 4 korral ja Lääne- Virumaal 10 korral tugevast tuulest tekitatud kahjudega seotud väljakutsetele. 12 korral oli tegemist puudel või liinidele langenud puudega, ühel korral oli viltu vajunud elektripost ja ühel korral valgusfoor. Ükski inimene õnnetustes viga ei saanud.
Põhja päästekeskusest anti teada, et nädalavahetusel reageerisid päästjad Põhja regioonis 18 korral tugevast tuulest tekitatud kahjudega seotud väljakutsetele. 14 korral oli tegemist teele langenud puuga, ühel korral kukkus puu sõiduautole, mis sai selle tulemusena kannatada. Ühel korral said päästjad kutse Tallinna kesklinnas Tartu maateele, kus aknapesijate korvi kinnitused olid katki läinud ning alla kukkunud, päästjad kinnitasid korvi kindlalt maapinnale. Ükski inimene õnnetustes viga ei saanud.
Lugeja saatis foto Viljandimaalt, kus kohalik kogukond aitab kaasa, et tee murdunud puudest vabastada. Ikka selleks, et koolilapsed hommikul kooli saaksid.
Allas sõnas, et praegu käivad Võrus koristustööd, et tormist räsitud linn korda teha. "Kui suurt kahju torm põhjustas, pole veel selge," ütles ta. Allas tõi aga välja, et eilne torm oli tõeline kriisiõppus ning linnavalitsuse tõdemustest on kindlasti abi ka edaspidi.
Võru linnapea Anti Allas ütles Delfile, et mõningatele suurtarbijatele - nagu puidufirmale Barrus - ei suudeta öise alajaama rikke tõttu vajalikku elektrivarustust veel tagada, kuid töö selle nimel käib.
Võru linna Facebooki lehel olevast diskussioonis nähtub, et probleeme on siiamaani. Näiteks kirjutavad mitmed inimesed, et praeguseni pole elektrit puidufirmas Barrus. Lugejad, kui teate veel probleemidest, andke teada ka: vihje@delfi.ee
Kell 23.37 taastus suures osas Võrust vool. Võru linnapea Anti Allase sõnul taastub veevarustus paari tunni jooksul. https://www.facebook.com/Voru.linn/posts/2895574153786771&width=500
Lõuna päästekeskuses kogunes regionaalne staapLõuna-Eestit räsinud tormituuled tõid kaasa niivõrd palju päästesündmusi, et Lõuna päästekeskuse vastutav korrapidaja otsustas sündmustest ülevaate saamiseks Tartus kokku kutsuda regionaalse staabi.Lõuna regioonis on tormist põhjustatud sündmustele päästjad kutseid saanud 408 korral. Enamuses on sündmusteks olnud tormist murdunud puude kõrvaldamine. Raskeimaid tagajärgi tõi torm Võrus, kus terve linn jäi ilma elektrita. Olukorra lahendamiseks ja tagajärgede leevendamiseks kogunes Võru linna kriisikomisjon.Regionaalne staap aitas Võru linna kriisikomisjonil leida generaatoreid, et taastada oluliste objektide elektrivarustus.
Torm on Eesti territooriumilt lahkunud, kuid kümned tuhanded inimesed on endiselt elektrita.
https://twitter.com/paasteamet/status/1188506214847729664?ref_src=twsrc%5Etfw
https://www.facebook.com/Voru.linn/posts/2895279100482943&width=500
Tugeva tuule tõttu muutus Viljandis Uue tänava ja Tallinna tänaval valgusfoori asukoht. Tartu poolt tulijatele ei ole valgusfoori enam näha, kuna see on ennast ära keeranud Centrumi poole. Pärnu ja Tallinn on saanud valgusfoori järgi uued asukohad. Kella poole 10 paiku oli valgusfoor veel paigast ära.https://g1.nh.ee/dgs/loader.php#id=252697
Võru linnavalitsuses kogunes ka kriisikomisjon, et arutada, mida ette võtta ja kuidas elanikke aidata.
Tormist tingitud elektrikatkestuste tõttu on häiritud Elisa mobiilsideteenused mitmes maakonnas Tugeva tormi põhjustatud elektrikatkestuste tõttu on Elisa võrgus häiritud mobiilne internet, helistamine ja sõnumite saatmine Saaremaal, Viljandimaal ja Lõuna-Eestis. Hädaabinumbrile helistades soovitame eemaldada telefonist SIM-kaardi. Ilmastikuoludest tingitud elektrikatkestuste tõttu on Saaremaal, Viljandimaal ja Lõuna-Eestis häiritud Elisa mobiilsideteenused ning mobiilne internet 2G, 3G ja 4G võrgus. Mõjutatud maakondades on leviolud tavapärasest nõrgemad või puudub osades kohtades levi ning esineb häireid mobiilside teenuste kasutamisel. Hädaabinumbrile 112 helistamisel palume probleemse leviga piirkonnas enne kõne eemaldada telefonist SIM-kaart. See annab telefonile võimaluse suhelda teiste saadaval olevate võrkutega juhul kui Elisa levi on häiritud. Elisa spetsialistid tegelevad võrgu jõudluse ümber suunamisega selliselt, et teenused toimiksid minimaalsete häiretega ka elektrikatkestusega piirkondades. Kõneteenuse taastamine häiritud piirkondades on hetkel kõrgeima prioriteediga.
https://www.facebook.com/anti.allas/posts/1171668286358044&width=500
Elering: valdav osa Võrust võib elektri tagasi saada 3-4 tunni pärastTäna kell 16.32 lülitusi Eleringi Võru alajamas välja mitu elektriliini ja linn jäi elektrivarustuseta.Esialgse info kohaselt on Võru alajaama seadmetele lennanud alajaama juhtimishoone plekk-katuse tükid ning osa alajaama seadmetest on saanud kannatada.Alajaama esialgse visuaalse ülevaatuse põhjal pole üks alajama kahest sektsioonist silmaga nähtavaid vigastusi saanud. Elering loodab mõne tunni jooksul alajaama selle osa puhastada sinna lennanud katusedetailidest ning asuda seejärel seda osa alajaamast pingestama.Kui pingestamine on edukas, võib valdav osa Võru linnast elektrivarustuse Eleringi poolt tagasi saada 3-4 tunni pärast.Kuna piirkonda tabas täna tugev torm ja paiguti on vigastada saanud ka jaotusvõrgu seadmed, eeldab elektrivarustuse taastamine, et töökorda saadakse nii ülekandevõrgu kui jaotusvõrgu liinid ja alajaamad.
Võrus leidis täna kella 16 ajal aset ohtlik intsident, kus Jüri tänaval eramu ees kasvanud kõrge kuusk Rõuge poolt sõitnud turismibussi ette langes."Bussijuht suutis ca 30 meetrit enne pikali kukkunud puud bussi pidurdada.
Elektrilevi on voolu taastanud 10 000 majapidamisele, elektrita on siiski 55 000 majapidamistTugev torm tekitas täna Saaremaal, Pärnumaal, Viljandimaal ja Lõuna-Eestis ulatuslikult rikkeid. Kella 20:20 seisuga on kokku vooluta 55 000 majapidamist. Elektrilevi on elektriühenduse taastanud 10 000 kodus, kuid kõikide rikete lahendamine võib mitu päeva aega võtta.„Kõige kehvem on olukord Lõuna-Eestis, kus üle 30 m/s puhunud tuul on jätnud meile väga palju rikkeid, mida lahendada,“ ütles Elektrilevi juhtimiskeskuse juht Jüri Klaassen ning lisas, et rikkebrigaadid on tööl tugevdatud jõududega. „Rikkekohtade juurde liikumine on keeruline, kuna teed on murdunud puid täis. Kui veel paar tundi tagasi ei olnud metsas liikumine isegi mõeldav, siis nüüd saame ka sinna brigaade saata. Pinnas on aga mitu päeva sadanud vihmast pehme ja kinni jäämise oht on suur“.Kõige rohkem on kliente vooluta Võrumaal, kokku ligikaudu 19 000. Nende hulgas ka Võru linn, kus katkestuse põhjuseks on põhivõrguettevõtte Eleringi alajaama rike. Põlvamaal on tormi tõttu vooluta 9200, Viljandimaal 8500, Tartumaal 5300, Valgamaal 4500, Pärnumaal 4200, Saaremaal 2000 ja Jõgevamaal 2000 klienti.„Kuna Põhja-Eesti suuremast tormist ja riketest pääses, siis tahame võimalikult kiiresti ka Põhja-Eesti rikkebrigaadid Lõuna-Eesti rikkeid lahendama suunata,“ ütles Jüri Klaassen.„Saaremaal loodame homse jooksul kõik rikked kõrvaldada, Pärnumaa esialgne prognoos on kuni kaks ööpäeva. Muude piirkondade kohta prognoosi anda on hetkel väga keeruline, sest teadmata on sündmuse täielik ulatus, prognoosiks võib olla 3-7 ööpäeva. Loodame homse jooksul parema selguse saada,“ lisas ta.
Delfi lugeja andis teada, et Konguta vallas Virila talu juures põlesid keset põldu elektriliinid. Kaugemal oli näha suurt tulekuma.
Võru linna elanikud on lisaks elektrile ka ilma veeta. https://www.facebook.com/Voru.linn/posts/2895146697162850&width=500
Saaremaal ja Pärnumaal on torm vaibunud, Lõuna- ja Kagu-Eesti elanikud peavad veel tugeva tuule möödumist ootama.
Elektrilevi voolukatkestuste kaart näitab, et kõige rohkem on tormis kannatada saanud Lõuna- ja Kagu-Eesti.
Elering täpsustab Võru olukorda. Täna kell 16.32 lülitusid Eleringi Võru alajamas välja mitu elektriliini ja linn jäi elektrivarustuseta. Esialgse info kohaselt on Võru alajaama seadmetele lennanud alajaama hoone plekk-katuse tükid ning mitmed alajaama seadmed on saanud kannatada. Elering on asunud tuvastama avarii ulatust. Elering loodab lähematel tundidel välja selgitada, millal ja millises ulatuses on võimalik Võru alajaama töö taastada. Info selgumisel anname sellest avalikkusele teada.
Võru elanik andis Delfile teada, et terve Võru on ilma elektrita, kuna alajaama katus oli liinidesse lennanud, uuel keskväljakul on mitu puud murdunud ja Telia klientidel puudub internet.
Kuigi torm on kõige jõulisem Saaremaal ja Lõuna-Eestis, siis pahandust on see teinud ka mujal. https://www.facebook.com/ViimsiVald/posts/2435443929857164&width=500
Tuule kiirus üle Eesti: Peipsi järv — pärastlõunal tugevneb edelatuul 9-14, puhanguti 20 m/s. Liivi lahe põhjaosa — edela- ja läänetuul 15-20, puhanguti 30 m/s, õhtul pöördub loodesse. Soome lahe idaosa — kirde- ja põhjatuul puhanguti 15-20 m/s, õhtul pöördub loodesse. Soome lahe lääneosa — kirde- ja põhjatuul puhanguti 15-20 m/s, õhtul pöördub loodesse. Läänemere põhjaosa — põhja ja loodetuul 15-18, puhanguti 25 m/s. Väinameri — kirde- ja põhjatuul puhanguti 15 m/s, õhtuks pöördub loodesse. Pärnu maakond — püsib edela ja läänetuul puhanguti 18-25, rannikul kuni 30 m/s, õhtuks pöördub loodesse. Saare maakond — püsib edela ja läänetuul puhanguti 18-25, rannikul kuni 30 m/s, õhtuks pöördub loodesse. Põlva maakond — lähema kolme tunni jooksul tugevneb edela- ja läänetuul puhanguti 18-25 m/s, õhtul pöördub tuul loodesse. Tartu maakond — lähema kolme tunni jooksul tugevneb edela- ja läänetuul puhanguti 18-25 m/s, õhtul pöördub tuul loodesse. Valga maakond — lähema kolme tunni jooksul tugevneb edela- ja läänetuul puhanguti 18-25 m/s, õhtul pöördub tuul loodesse. Viljandi maakond — lähema kolme tunni jooksul tugevneb edela- ja läänetuul puhanguti 18-25 m/s, õhtul pöördub tuul loodesse. Võru maakond — lähema kolme tunni jooksul tugevneb edela- ja läänetuul puhanguti 18-25 m/s, õhtul pöördub tuul loodesse. Jõgeva maakond — lähema kolme tunni jooksul tugevneb edela- ja läänetuul puhanguti 15-20 m/s, õhtul pöördub loodesse. Järva maakond — lähema kolme tunni jooksul tugevneb edela- ja läänetuul puhanguti 15-20 m/s, õhtul pöördub loodesse.
Päästeameti soovitused tormi korral liiklemiseks:· ÄRA SÕIDA AUTOGA. Kui sõit on vältimatu, tangi auto ning võta kaasa laetud mobiiltelefon.· Sõidukit juhtides vali sobiv kiirus. Arvesta, et teele võib takistusi kukkuda.· Tugeva vihma korral peata sõiduk teeserval ning lülita sisse ohutuled. Ohutuled lülita sisse ka siis, kui teele langenud puu takistab edasi liiklumist – nii oled teistele liiklejatele märgatav ja vähendad raske õnnetuse juhtumise riski.Ka on tormi tõttu Elektrilevi andmetel 20 000 majapidamist elektrita ja prognoositakse, et elektrita majapidamiste arv tõuseb.Päästeameti soovitused elektrikatkestuseks valmistumisel:· Lae täis mobiiltelefonide akud ja akupangad.· Varu patareisid taskulampide jaoks.· Varu joogivett ja toitu, mida on võimalik ilma elektriliste vahenditeta valmistada.
Tormi tõttu on üle Eesti puud sõiduteedel, päästeamet soovitab võimalusel vältida autodega liikumist Tänane torm on terves Eestis teedele murdnud hulgaliselt puid ja muutnud teed läbimatuks. Samuti esineb juba praegu paljudes majapidamistes elektrikatkestusi, elektrita piirkondi võib lisanduda. Riigi Ilmateenistus on Saare, Pärnu, Viljandi, Valga, Tartu, Põlva ja Võru maakondadele andnud II astme tormihoiatuse ja Järva ja Jõgeva maakondadele I astme tormihoiatuse. Põhja- ja Ida-Eesti maakondadele tormihoiatust antud ei ole, kuid ettevaatlik tasub ka seal olla ja käituda vastavalt olukorrale. Viimase paari tunni jooksul on päästemeeskonnad üle Eesti olnud hõivatud sõiduteede vabastamisega, Lõuna-Eestis vajas üheaegselt teedelt eemaldamist üle saja puu. Teed vabastatakse esimesel võimalusel, kuid ebamugavuste ja ohu vältimiseks soovitab Päästeamet inimestel võimalusel tormipiirkonnas liiklemist vältida.
Kella 17.15 seisuga on vooluta kokku 60 000 majapidamist. Kõige rohkem on torm purustustööd teinud Viljandimaal, Põlvamaal, Tartumaal, Võrumaal, Pärnumaal ja Valgamaal.
Tormituultega kaasneb tugev vihm, Põhja-Eestis tuleb sekka ka lörtsi. Põhja-Eestis tugevneb täna kirde- ja idatuul 6-11, rannikul puhanguti 14-17 m/s, õhtul pöördub loodesse. Saare- ja Pärnumaal puhub tuul puhanguti 18-25, rannikul kuni 30 m/s, lähema kolme tunni jooksul tugevneb Lõuna-Eestis puhanguti 18-25 m/s, õhtul pöördub tuul loodesse.
Tugeva tuule tõttu muutus Viljandis Uue tänava ja Tallinna tänaval valgusfoori asukoht. Tartu poolt tulijatele ei ole valgusfoori enam näha, kuna see on ennast ära keeranud Centrumi poole. Pärnu ja Tallinn on saanud valgusfoori järgi uued asukohad. Kella poole 10 paiku oli valgusfoor veel paigast ära.

Teise taseme hoiatus
Ilm on ohtlik. Esineb tavatuid ilmastikunähtusi. Ole väga tähelepanelik ja jälgi pidevalt ilmaprognoosi. Ole teadlik riskidest, mis võivad olla vältimatud. Järgi kõiki võimuesindajate poolt antud soovitusi.