Päikeseline sügis saab otsa, ilm pöörab vihmaseks ja tuuliseks

 (6)
Sügispildid Kadriorus 2014
KadriorgFoto: Madis Kallas

Homsega saab päikseline ja kuiv sügis otsa, sest alates kolmapäevast on oodata vihma ja tugevat tuult.

Homme öösel ulatub üle Eesti kõrgrõhuvöönd ja ilm on sajuta ning vaikne. Õhutemperatuur on 6 kuni 9, pilvisema taeva alla ja rannikul kuni 13, sisemaal selgema taeva all võib kohati alla 5 kraadi ja siis maapinnal nulli lähedale langeda, teatab ilmateenistus. Päeval kõrgrõhuvöönd eemaldub. Eesti ilm püsib veel suurema sajuta, kuid üksikutes kohtades nõrga vihma võimalus on. Tuul on enamasti nõrk. Kuid õhtul algab Saaremaal ja Hiiumaal lõunatuule tugevnemine, sest Norra edelarannikule läheneb Šotimaalt aktiivne madalrõhkkond ning laieneb üle Skandinaavia Läänemerele. Õhutemperatuur on 14 kuni 17 kraadi.

Kolmapäeval suundub madalrõhkkond piki Norra rannikut edasi kirdesse ja selle lohk liigub Eesti kohale. Öö on veel valdavalt sajuta, hommikul jõuavad saartele vihmapilved. Päeval liigub tihe sajuala edasi mandrile, õhtul jõuab Peipsi äärde. Edela- ja lõunatuul tugevneb, sisemaal on päeval puhanguid 12, Lääne-Eestis kuni 15, saartel ja rannikul 20 m/s. Õhtu poole pöördub tuul edelasse ja nõrgeneb 5-12 m/s. Õhutemperatuur on öösel 7 kuni 12, rannikul võib veel paar-kolm kraadi kõrgem olla, päeval 13 kuni 15 kraadi.

Neljapäeva öösel madalrõhulohk ühes tihedama sajuga eemaldub ja pärast keskööd on saju võimalus väiksem. Puhub edelatuul 5-10 m/s. Õhutemperatuur on 7 kuni 11, rannikul kuni 14 kraadi. Päeval lisandub Põhja-Euroopat katva võimsa madalrõhuala süsteemi uus osatsüklon, mis liigub Atlandilt Shetlandi saartele, muutub väga aktiivseks ja suundub kiiresti üle Skandinaavia ning jõuab õhtuks Botnia lahele. Pärastlõunal jõuab selle sajuala saartele ja laieneb õhtuks üle Eesti. Edelatuul tugevneb ja õhtul on sisemaal puhanguid kuni 17, rannikul 20 m/s, õhtul Läänemere ja Liivi lahe ääres 23 m/s. Õhutemperatuur on 14 kuni 16 kraadi.

Reedel püsib madalrõhkkond aktiivsena ja suundub Botnia lahe rannikult edasi Lapimaa poole ning selle lõunaservas on Eesti ilm sagedaste vihmahoogudega. Lõõtsub väga tugev edelatuul, puhanguid on sisemaal kuni 18, rannikul 20, saartel Soome ja Liivi lahel 23 m/s. Õhutemperatuur on öösel 9 kuni 13, rannikul kuni 15, päeval 13 kuni 16 kraadi.

Laupäeval kaugeneb madalrõhkkond ühes laussajuga Skandinaavia põhjatipu taha. Öösel on selle mõju veel tugev - edelatuul ulatub ikka puhanguti 15, rannikul 20 m/s, pärast keskööd annab tuul veidi järele, aga rahuneb alles päeva jooksul. Vihmahooge on hõredalt. Õhutemperatuur on öösel 7 kuni 12, päeval 13 kuni 15 kraadi.

Pühapäeval kandub kauge madalrõhkkonna lõunaserva mööda läänekaarest niiskust lisaks ja vihma võimalus püsib. Kõige suurem on tõenäosus Eesti lõunapoolses osas, kuid pole välistatud sajuvööndi nihkumine ka põhja poole. Õhutemperatuur on öösel 5 kuni 10, rannikul kuni 12, päeval 12 kuni 15 kraadi.

Kui esmaspäeva öösel madalrõhkkonna mõju nõrgeneb, siis ka saju võimalus väheneb ning päev on tugevneva kõrgrõhuharja toel enamasti sajuta. Tuul pöördub loodesse ja saabuv õhumass on jahedam. Õhutemperatuur on öösel 3 kuni 8, rannikul kuni 12, päeval 11 kuni 14 kraadi. Pole välistatud aga uue madalrõhkkonna jõudmine Norra edelarannikule ning selle laienemisel üle Läänemere muutub meie ilm taas tuuliseks ja sajusemaks, aga õhk on mahedam.