Soome ägab tormi käes: Läänemerel möllavad kümnemeetrised lained!

 (37)
GERMANY WEATHER STORM
Foto on illustreerivFoto: CARSTEN REHDER, EPA

Soome ilmajaam on mõõtnud päeva jooksul tormisel Läänemerel lainete kõrguseks isegi kuni 10,4 meetrit.

Soome ilmajaama meteoroloogi Paavo Korpela sõnul on keskmine lainete kõrgus päeva jooksul tõusnud 5,8 meetri peale, kuid suurimad lained on mõõdetud isegi üle kümne meetri, vahendab Iltalehti. Mehe sõnul on kuni kümnemeetrised lained tegelikult sügistormide puhul tavalised, ent lainete kõrgus tõuseb üle viie meetri siiski vaid paar korda aastas.

Korpela sõnul kestab torm veel kindlasti mõnda aega ning on päris laiaulatuslik. Tänase päeva jooksul on tuul puhunud samas suunas ning keskmisest kiirusest ligi kümme korda enam ehk vähemalt 21 m/s. Meteoroloogi sõnul on tegemist siiski tüüpilise sügistormiga ja supertormi ilminguid veel praegu ei paista.

Lained on aga nii kõrgele tõusnud seetõttu, et torm on kaua jõudu kogunud. "Lainete kõrgused on korrelatsioonis tormi intensiivsusega," lisas Korpela.

Kuigi tormid on Soome vetes tavalised, siis on üle 25 m/s tuultega torme aastas vaid kaks kuni viis. Kõigi aegade suurim mõõdetud torm (nimega Rafael - toim) leidis aset 2004. aastal, ning siis olid lained ligi 14 meetrit kõrged. Soome ilmajaama esindaja sõnul taanduvad lained ilmselt tänase õhtu jooksul.

Torm on Soomes siiski juba põhjustanud elektrikatkestusi ning häirinud laevade liiklust.