Soome ilmateenistus lubab pärastlõunast paduvihma, tormi-iile ja 10 000 välgunoolt

 (44)
Soome ilmateenistus lubab pärastlõunast paduvihma, tormi-iile ja 10 000 välgunoolt
Foto: Kaader videost

Laupäeva hommikupoolikul võib nautida veel kaunist ja kuiva suvepäeva ja 25-kraadist soojust, kuid pärastlõunal tasub jälgida lõuna- ja edelataevast, ütleb Soome ilmateenistuse meteoroloog Jari Tuovinen.

„Kohe, kui see tumeneb, ei tasu ilma armule jääda. Kui ei taheta märjaks saada. Kui kell lööb kolm või neli, võib paadiga sõitjatel hakata väga kiire randa. On hoiatatud,“ ütles Tuovinen Ilta-Sanomatele.

Tuovinen viitab tugevale tormile, mis tabab Soomes eeskätt Uusimaad, Kymenlaaksot ja Lõuna-Karjalat.

Tuovineni sõnul on ta vaadanud ilmavaatlusi Poolast, kus õhk on kõige niiskem. Õhutemperatuur tõusis seal eile tugevalt üle 30 kraadi.

„Sellist temperatuuri meile ei tule ega ka päris sellist riski- või ohutaset. Seal on sadanud 5-6-sentimeetriseid raheteri ja murdunud palju puid,“ ütleb Tuovinen.

Öö jooksul liikus sajurinne üle Läänemere.

Õhtupoolikul tõuseb tuule kiirus puhanguti üle 25 meetri sekundis. Sajuhood on väga tugevad. Tunnis võib vihma sadada kuni 30 millimeetrit ehk paari tunniga rohkem kui kuus keskmiselt.

Õhtul on taevas oodata valgusšõud – suve võimsaimat äikest. Sellega seoses võib tekkida trombe, mis võivad vähemalt kohati kahjusid tekitada. Puud võivad murduda ja elekter kaduda.

Hilisööks on Tuovineni sõnul välku löönud vähemalt 10 000 korda.