Tänavune juuli algus oli üks kümne aasta jahedamaid

 (42)
Külmim juuli algus oli aastal 1965
Rahvamuusikapidu Vabaduse väljakul
Rahvamuusikapidu Vabaduse väljakul toimus tugevas vihmasFoto: Mana Kaasik

Ilmateenistuse kinnitusel olid tänavuse juulikuu esimesed kümme päeva keskmisest 2,6 kraadi jahedamad, kuid ka kaks aastat tagasi oli juuli algus umbes sama jahe. Rekordiliselt külm tänavune juuli algus aga kindlasti ei olnud.

Juuli esimese dekaadi keskmisena oli Eesti õhutemperatuur 14,2 kraadi. Paljuaastane keskmine temperatuur on 16,8 kraadi.

"Kui võrrelda viimase 10 aasta andmeid siis on tänavune ja 2017. aasta üks jahedamaid," ütles ilmateenistuse ilmavaatluste osakonna asejuhataja Külli Loodla Delfile. Kaks aastat tagasi oli juuli esimesel kümnel päeval Eesti keskmine õhutemperatuur 14,4 kraadi ehk vaid 0,2 kraadi tänavusest kõrgem.

Sarnaselt tänavuse juuli algusega olid ka ülemöödunud aastal ööpäeva keskmised vahemikus 11–17 kraadi. Ent ka eelmisel aastal, mil suvi oli tervikuna väga palav, olid juuli esimesed viis päeva jahedad. Ööpäeva keskmine oli vaid 11–16 kraadi, seejärel toimus aga õhutemperatuuri tõus.

Tänavusega sama jahe juuli algus on olnud veel ka aastatel 1984 ja 1964. Alates 1960. aastast on juuli esimene dekaad kõige jahedam olnud 1965. aastal, mil Eesti keskmine õhutemperatuur oli vaid 12,1 kraadi.